Radnik: Somborska firma u blokadi ostavila porodilju bez naknade

Radnik: Somborska firma u blokadi ostavila porodilju bez naknade

Foto 11113Radnica somborske firme Dem Hellas Aleksandra Ilić za godinu i po dana bolovanja i porodiljskog odsustva nije primila ni dinar naknade jer je poslodavac u tom periodu prekinuo proizvodnju i nije joj izdao rešenje o porodiljskom odsustvu. Protiv firme Dem Hellas na zahtev inspekcije rada pokrenut je prekršajni postupak, ali ne i krivični. 
Oštećena sam za 850.000 dinara
Aleksandra Ilić iz Sombora za Radnik.rs kaže da je u firmu Dem Hellas bila primljena u maju 2016. godine na radno mesto lica odgovornog za upravljanje otpadom. Dem-Hellas je zakupila Fabriku akumulatora Sombor (FAS) koja je bila u stečaju i angažovali su nas nekoliko koji smo ranije radili u fabrici. To je bilo sve u redu do kraja januara, februara 2017. godine - kaže ona, napominjući da je u tom periodu otišla na bolovanje jer joj je ustanovljena rizična trudnoća. - U međuvremenu poslodavac je prestao sa proizvodnjom, moje kolege su otpuštene, poslali su ih u Nacionalnu službu za zapošljavanje (NSZ), ja sam bila trudnica i oni po zakonu nisu smeli da me otpuste. Međutim, ja sam tražila da me puste da se prijavim u NSZ jer firma ne posluje i ja sam faktički nezaposlena - objašnjava ona. Ilić kaže da joj je poslednja plata isplaćena u januaru 2017. godine, a da joj plata tokom bolovanja nikada nije isplaćena, kao ni naknada tokom porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta. 
- Plata mi je bila 45.000 dinara. Oštećena sam za 19 meseci po 45.000 dinara, to je oko 850.000 dinara - navodi ona... 
Dalje na sajtu Radnik
savamajstor savamajstor @ Uto, 02.10.2018. 04:03